بسم رب المهدی

گزارش جلسه دوم درس پژوهش و توسعه حرفه‌ای ۱

در یکی از دوشنبه‌های اسفندماه سال ۹۶ در حالی‌که تنها ۱۵ روز تا پایان سال باقی بود، چهارمین جلسه پژوهش و توسعه حرفه‌ای ۱ برگزار شد. استاد پروانه پس از ورود به کلاس و سلام و احوال پرسی به حضور و غیاب پرداختند . سپس درس جدید را با خواندن جمله‌ی زیبایی که در نخستین اسلاید درس نوشته شده بود، آغاز کردند. درس جدید راجع به ابزارهای گردآوری اطلاعات (ماهیت اطلاعات در پژوهش روایی) بود که با تیتر درشت در دومین اسلاید نوشته شده بود. سپس استاد به بیات کلیاتی راجع به درس جدید و ضرورت و اهمیت آن پرداختند (با بکارگیری روش سخنرانی). پس از آن استاد به تشریح درس پرداختند و مطالبی از قبیل اینکه؛ ما قرار است رفتارها و پدیده‌ها و اتفاقات را ببینیم و برای انجام این امر باید سه نکته را در نظر داشته باشیم: چه کسی؟ چه چیزی؟ چگونه؟ 

چه چیزی را باید مشاهده کنیم؟ ارتباطات و تعاملات - رفتارها و رخدادها - الگوها و شیوه‌ها - محیط و مردم - ویژگی‌ها و خصوصیات - نسبت‌ها و رابطه‌ها - کنش‌ها و واکنش‌ها.

منابع گردآوری داده‌ها: محیط اجتماعی - عکس و فیلم - نظرات و گرایش‌ها - آداب و رسوم سنت‌ها - مصاحبه - محیط فیزیکی.

چگونگی مشاهده (شیوه‌ها): مشاهده پیدا - مشاهده پنهان - مشاهده مستقیم - مشاهده غیر مستقیم - مشاهده غیر مشارکتی - مشاهده مشارکتی.

در این بین استاد به سوالات دانشجویان پاسخ می‌دادند. مثلا در کلاس بحث شد و به این نتیجه رسیدیم که کلاس درس ما یک مشاهده مشارکتی است.

عنوان بعدی که استاد راجع به آن صحبت کرد این بود: فرایند تحلیل داده‌ها

۱. آماده کردن داده‌ها برای تحلیل

۲. انجام تحلیل‌های مختلف

۳. درک عمیق و عمیق‌تر داده‌ها

۴. بازنمایی داده‌ها

موضوع مورد بحث بعدی، دو راه برای تحلیل داده‌های پژوهش کیفی، بود:

راه اول: مشخص کردن تم‌ها یا عناوین

راه دوم: فرد از روی عناوین داستان یا روایت بسازد.

استاد راجع به این موضوعات بحث کردند. اما موضوع بعد موضوع بسیار مهمی بود که استاد تاکید کردند با دقت گوش دهیم و یادداشت برداری کنیم و در نگارش گزارش‌های بعدی این موارد را لحاظ کنیم. عنوان بحث جدید ما "ساختار روایت" بود که این موارد را شامل می‌شد: ۱. پیرنگ ۲. آغاز ، میان ، پایان ۳. راوی و زاویه دید ۴. عوامل (زمان - مکان - رخداد) ۵. روابط ۶. توصیف ۷. دریافت ۸. قضاوت.

سپس هریک از این موارد را تشریح کردند. به طور مثال؛ توصیف: بیان صفت ظاهری اشیا، افراد و...

دریافت: توصیفی که منجر به نتیجه‌گیری شود. نتیجه‌گیری‌هایی که راجع به توصیف می‌کنیم.

قضاوت: هر جمله‌‌ای بار ارزشی داشته باشد.

کلاس ۱۰۳ در طبقه دوم دانشگاه قرار گرفته است. کلاسی مستطیل شکل، با ابعاد حدودی ۲۴مترمربع، با دیوارهای کرم رنگ و دو پنجره مستطیل شکل در سمت چپ آن که با پرده‌ها نارنجی رنگ پوشیده شده است. کلاس دارای ۴ لامپ دوتایی است و در وسط سقف کلاس دیتا پروژکتور قرار دارد. به دیوار کلاس دو تخته وایت برد با دو اندازه مختلف قرار دارد که در بالای تخته بزرگتر پرده پروژکتور و در بالای تخته کوچکتر عکس امام (ره) و آقا قرار گرفته است. در سمت چپ تخته صندلی و میز استاد قرار دارد. جمعاً در کلاس ۳۰ صندلی قرار دارد. همچنین در کلاس یک عدد پنکه، یک عدد کانال کولر آبی و دو عدد شوفاژ وجود دارد.

پی‌نوشت: اینکه آموزش به صورت تعاملی و مشارکتی است باعث می‌شود درس را بهتر یاد بگیریم و همچنین اینکه استاد هر جلسه از ما می‌خواهند گزارش آن جلسه را بنویسیم به یادگیری ما کمک بسیاری می‌کند.