روشنا

پژوهش و توسعه حرفه‌ای

۷ مطلب توسط «سین. صاد» ثبت شده است

گزارش آموزشی

به نام خدا


«گزارش آموزشی دبستان دخترانه 17شهریور شوشتر»


دریافت
حجم: 395 کیلوبایت

۱۱ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۴۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سین. صاد

گزارش ساختار اداری

به نام خدا


«گزارش ساختار اداری دبستان دخترانه 17شهریور شوشتر»


دریافت
حجم: 619 کیلوبایت

۱۱ خرداد ۹۷ ، ۱۵:۵۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سین. صاد

گزارش عاطفی - روانی

به نام خدا


گزارش عاطفی - روانی


دریافت
حجم: 304 کیلوبایت

۱۱ خرداد ۹۷ ، ۱۳:۵۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سین. صاد

گزارش فیزیکی

به نام خدا


گزارش فیزیکی دبستان دخترانه «فاضله» شهرستان دزفول


دریافت

۱۰ خرداد ۹۷ ، ۱۵:۰۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سین. صاد

گزارش سوم

بسم رب المهدی

در روز یکشنبه مورخ ۹۷.۱.۲۶ راس ساعت ۱۰ صبح پنجمین جلسه درس روایت پژوهی در کلاس ۱۰۳ پردیس امام جعفر صادق (ع) برگزار گردید. استاد درس جدید را با خواندن یک متن ادبی زیبا آغاز کردند. عنوان درس جدید کدگذاری بود که با فونت درشت در دومین اسلاید دیده می‌شد. استاد در ابتدا تاکید کردند که این درس بسیار مهم است و به تکمیل کننده و به نوعی جمع بندی مباحث قبلی می‌باشد. در ابتدا استاد ما را به بحث و گفتگو راجع به واژه کدگذاری و مفهوم آن ترغیب کردند. پس از آن به ارائه تعریف و توضیحاتی راجع به کدگذاری پرداختند. کدگذاری عنوان یا کلیدواژه‌ای است که بیانگر متن است. عنوان اسلاید بعدی درس انواع کدگذاری بود: ۱. کدگذاری باز ۲. کدگذاری محوری یا متمرکز ۳. کدگذاری انتخابی. سپس مراحل کدگذاری عنوان شد: ۱. کدگذاری اولیه ۲. مرور کدگذاری اولین (کدگذاری ثانویه) ۳. تهیه فهرست اولیه عناوین ۴. مرور کدها و طبقه بندی داده‌ها ۵. رسیدن به مضامین ۶. عمق و بینش برای ایجاد ارتباط. در پایان استاد به جمع بندی مطالب پرداختند.


پ.ن. در ابتدا استاد اشاره کردند از این به بعد مطالب تئوری به حداقل می‌رسد و بیشتر کار ما از این پس شامل کارهای عملی و گروهی هستند. در این جلسه تاحدودی فقط کلیات و مفاهیم ذکر شد و در کلاس راجع به آنها بحث شد. به علت ضیق وقت کارهای عملی به جلسه بعد موکول شد.

۲۷ فروردين ۹۷ ، ۰۹:۰۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سین. صاد

گزارش دوم

بسم رب المهدی

گزارش جلسه دوم درس پژوهش و توسعه حرفه‌ای ۱

در یکی از دوشنبه‌های اسفندماه سال ۹۶ در حالی‌که تنها ۱۵ روز تا پایان سال باقی بود، چهارمین جلسه پژوهش و توسعه حرفه‌ای ۱ برگزار شد. استاد پروانه پس از ورود به کلاس و سلام و احوال پرسی به حضور و غیاب پرداختند . سپس درس جدید را با خواندن جمله‌ی زیبایی که در نخستین اسلاید درس نوشته شده بود، آغاز کردند. درس جدید راجع به ابزارهای گردآوری اطلاعات (ماهیت اطلاعات در پژوهش روایی) بود که با تیتر درشت در دومین اسلاید نوشته شده بود. سپس استاد به بیات کلیاتی راجع به درس جدید و ضرورت و اهمیت آن پرداختند (با بکارگیری روش سخنرانی). پس از آن استاد به تشریح درس پرداختند و مطالبی از قبیل اینکه؛ ما قرار است رفتارها و پدیده‌ها و اتفاقات را ببینیم و برای انجام این امر باید سه نکته را در نظر داشته باشیم: چه کسی؟ چه چیزی؟ چگونه؟ 

چه چیزی را باید مشاهده کنیم؟ ارتباطات و تعاملات - رفتارها و رخدادها - الگوها و شیوه‌ها - محیط و مردم - ویژگی‌ها و خصوصیات - نسبت‌ها و رابطه‌ها - کنش‌ها و واکنش‌ها.

منابع گردآوری داده‌ها: محیط اجتماعی - عکس و فیلم - نظرات و گرایش‌ها - آداب و رسوم سنت‌ها - مصاحبه - محیط فیزیکی.

چگونگی مشاهده (شیوه‌ها): مشاهده پیدا - مشاهده پنهان - مشاهده مستقیم - مشاهده غیر مستقیم - مشاهده غیر مشارکتی - مشاهده مشارکتی.

در این بین استاد به سوالات دانشجویان پاسخ می‌دادند. مثلا در کلاس بحث شد و به این نتیجه رسیدیم که کلاس درس ما یک مشاهده مشارکتی است.

عنوان بعدی که استاد راجع به آن صحبت کرد این بود: فرایند تحلیل داده‌ها

۱. آماده کردن داده‌ها برای تحلیل

۲. انجام تحلیل‌های مختلف

۳. درک عمیق و عمیق‌تر داده‌ها

۴. بازنمایی داده‌ها

موضوع مورد بحث بعدی، دو راه برای تحلیل داده‌های پژوهش کیفی، بود:

راه اول: مشخص کردن تم‌ها یا عناوین

راه دوم: فرد از روی عناوین داستان یا روایت بسازد.

استاد راجع به این موضوعات بحث کردند. اما موضوع بعد موضوع بسیار مهمی بود که استاد تاکید کردند با دقت گوش دهیم و یادداشت برداری کنیم و در نگارش گزارش‌های بعدی این موارد را لحاظ کنیم. عنوان بحث جدید ما "ساختار روایت" بود که این موارد را شامل می‌شد: ۱. پیرنگ ۲. آغاز ، میان ، پایان ۳. راوی و زاویه دید ۴. عوامل (زمان - مکان - رخداد) ۵. روابط ۶. توصیف ۷. دریافت ۸. قضاوت.

سپس هریک از این موارد را تشریح کردند. به طور مثال؛ توصیف: بیان صفت ظاهری اشیا، افراد و...

دریافت: توصیفی که منجر به نتیجه‌گیری شود. نتیجه‌گیری‌هایی که راجع به توصیف می‌کنیم.

قضاوت: هر جمله‌‌ای بار ارزشی داشته باشد.

کلاس ۱۰۳ در طبقه دوم دانشگاه قرار گرفته است. کلاسی مستطیل شکل، با ابعاد حدودی ۲۴مترمربع، با دیوارهای کرم رنگ و دو پنجره مستطیل شکل در سمت چپ آن که با پرده‌ها نارنجی رنگ پوشیده شده است. کلاس دارای ۴ لامپ دوتایی است و در وسط سقف کلاس دیتا پروژکتور قرار دارد. به دیوار کلاس دو تخته وایت برد با دو اندازه مختلف قرار دارد که در بالای تخته بزرگتر پرده پروژکتور و در بالای تخته کوچکتر عکس امام (ره) و آقا قرار گرفته است. در سمت چپ تخته صندلی و میز استاد قرار دارد. جمعاً در کلاس ۳۰ صندلی قرار دارد. همچنین در کلاس یک عدد پنکه، یک عدد کانال کولر آبی و دو عدد شوفاژ وجود دارد.

پی‌نوشت: اینکه آموزش به صورت تعاملی و مشارکتی است باعث می‌شود درس را بهتر یاد بگیریم و همچنین اینکه استاد هر جلسه از ما می‌خواهند گزارش آن جلسه را بنویسیم به یادگیری ما کمک بسیاری می‌کند.

۲۵ فروردين ۹۷ ، ۲۱:۵۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سین. صاد

گزارش اول

بسم رب المهدی

گزارش نخستین جلسه درس پژوهش و توسعه حرفه‌ای ۱

استاد: سرکارخانم پروانه


در روز یکشنبه مورخ ۹۶/۱۱/۲۹ و در ساعت ۱۰ صبح، نخستین جلسه از درس پژوهش و توسعه حرفه‌ای ۱ در ترم چهارم برگزار گردید. در ابتدا استاد پروانه توضیحاتی کلی راجع به این واحد درسی و واحدهای مرتبط با این درس در ترم‌های آینده بیان کرد. سپس استاد از دانشجویان خواست تا یکی از آنها به صورت داوطلبانه خاطره‌ای تعریف کند. سپس از دانش آموزان خواست که به ۵ گروه تقسیم شوند و به هریک از گروه‌ها یک موضوع داد و از آنها خواست درباره این موضوعات تحقیق کنند. این موضوعات عبارت بودند از: تعریف پژوهش - انواع پژوهش - پژوهش کمی - پژوهش کیفی - پژوهش روایی. پس از پایان وقت تعیین شده توسط استاد هریک از نماینده‌های گروه‌ها به نوبت مطلب خود را در کلاس ارائه نمودند. همچنین استاد از دانشجویان خواست گزارشات هرجلسه را به صورت یک پژوهش روایی و در قالب مکتوب یا وبلاگ و کانال تحویل دهند.


پ.ن. امروزه روش‌های تدریس مستقیم از قبیل سخنرانی پاسخگوی نیازهای یادگیری دانش‌آموزان و دانشجویان نمی‌باشد و لازم است آنها در موضوعات مورد نظر مدرس مشارکت داشته و به اظهار نظر بپردازند. از نظر بنده اینکه استاد دانشجویان را به نوعی وادار به مشارکت در بحث می‌کنند، بسیار روش خوبی است.

۱۲ اسفند ۹۶ ، ۲۳:۳۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سین. صاد